Foto: Marcandrea
Performans temelji na raziskovanju osnovne človekove pravice, ki zadovoljuje osnovne človekove potrebe in omogoča zdravo, kakovostno in srečno življenje, pravico do hrane.
Pierre Bordieu meni, da je treba “okus razumeti kot družbeni pojav. Okus ni rezultat individualne izbire, ampak je družbena stvaritev in hierarhiziran”.
Hrana je ideološko polje, kjer se manifestirajo boji med različnimi nacijami, med družbenimi skupinami, med kulturami in subkulturami, med vrstniki, med družinskimi člani, med različnimi starostnimi skupinami, med spoloma … Hrana kot del kulture, se zarisuje v naše telo in tam pušča stopinje. Preko prehranjevalnega procesa z vstopom v nas postane del nas, del naše identitete. Govori in sporoča o naši individualni identiteti kot tudi o nacionalni in kulturni identiteti, izraža naš položaj, naša religijska prepričanja in še marsikaj drugega, česar se večinoma sploh ne zavedamo. Kajti prehranjevalno vedenje se v večji meri nahaja v naši podzavesti. Je govorica, ki jo razumejo vsi posamezniki, vsi pripadniki določene družbe, kulture in nacionalnosti. Hrana je govorica, ki jo razumejo vsi ljudje.
Okus bivanja je drugi del štiriletnega projekta pod skupnim naslovom EXTIMA. Olja Grubić v njem raziskuje pozunanjenje intimnega kot bazične geste umetnice na eni strain, na drugi strani pa odpira zapleteno razmerje med privatnim in javnim, osebnim in družbenim.
Koncept, kostumografija, scenografija in izvedba: Olja Grubić
Soavtorji in soizvajalci: Rok Kravanja, Anita Wach, Kristina Aleksova Zavašnik, Loup Abramovici
Glasba: Eduardo Raon
Vir: http://veza.sigledal.org/uprizoritev/extima-okus-bivanja