Foto: Uroš Hočevar / SLG Celje
Gledališko-glasbeni ambientalni omnibus.
Celje kot labirint, ki skrite kotičke mesta spremeni v prostor gledaliških dogodkov.
Režiser, lutkar, igralec, skladatelj in glasbenik Matija Solce je doktoriral iz glasbenih vidikov predmetnega gledališča na oddelku za alternativno in lutkovno gledališče gledališke akademije DAMU v Pragi, kjer občasno predava. S svojimi avtorskimi predstavami je že nekajkrat obšel svet in prejel več pomembnih nacionalnih in mednarodnih nagrad. Celjskemu občinstvu se predstavlja z gledališkim projektom, ki bo mesto Celje spremenil v prostor gledališča.
Naj se zgodi usoda, je na začetku določil Zevs in pognal kolesje vojnega pohoda, dolgega deset let. Čudovito mesto Troja je bilo premagano, redki preživeli so odpluli iskat novi dom. Dolgo so pluli … kot so dolgo, nevarnih deset let, blodili zmagovalci te iste vojne v iskanju starega doma, v iskanju zapravljenega časa. Iskali so jih sinovi, čakale so jih soproge, nanje so prežale pošasti in terjale svoj davek, preizkušali so jih bogovi, drug drugemu dokazujoč svojo nečimrno premoč.
Gledališko-glasbeni ambientalni omnibus prebuja antično Troio Secundo in gledalce vabi na popotovanje skozi čas. Za vrati, okni in zidovi, v labirintih Keleie, Celeie, Zellie, Cillia, Cila, Cel'a, Celja, še vedno živijo starodavni junaki. Današnjega Ahila najdemo za okencem trafike, Agamemnon vodi turistične oglede, Odisej nalaga aplikacijo za parkiranje, Parisu pred štacuno damo vbogajme, pri Hektorju kupimo malico, Helena nas preseneti na odru kabareta. Sodobna odisejada prekopicne pogled na današnji čas in z raznolikimi uprizoritvenimi prijemi spreminja nekdanje rimske ulice, srednjeveške kleti, renesančna pročelja, neorenesančne balkone, sodobne studie, prodajne izložbe, gledališke garderobe in zdravstvene ordinacije v ustvarjalna prizorišča, kjer se mladi junaki starajo, razstavljajo se večno in povsod ponavljajoči odnosi med generacijami, kot gibka kača vijuga spopad med spoloma, nagajivo se nasmihata dovtipnost in iznajdljivost, objestno se razkazuje potenca, izza roba vidnega nepovratno kuka volja do moči, ki mami, zapeljuje, sprevrača tudi najbolj stanovitne.
V avtorskem projektu 3JA! Matije Solceta knežje mesto Celje postane prostor gledališča. Gledališko popotovanje skozi parafrazo antičnih likov, situacij in atmosfer je hkrati živi kabaret in predstava, svetlobna inštalacija in zvočna pot skozi celjski mestni labirint, performativna intervencija na prostem in lutkovna groteska v gostilni. Gledalci se na pot odpravijo v majhnih skupinah, z iste začetne točke (tukaj in zdaj) jih bo interaktivni zemljevid naključno usmerjal na posamezna prizorišča po mestu, kjer se v obeležjih, konturah, atmosferah, asociacijah in vsebinah zrcali preteklost. Ustvarjalna tura vse gledališke popotnike ponovno združi v znanem tukaj in zdaj, v grand finalu umetniško povezane skupnosti.
Že jutri bo naš danes preteklost, zato kar takoj zapojmo slavospeve spregledanim junakom večnega vsakdana, ki bodo umirali in se rojevali, imeli se bodo radi in se sovražili, bojevali se bodo in tavali, izgubljali se bodo in se iskali, ustvarjali bodo in rušili.
Avtorji besedil: Matija Solce, Katja Gorečan, Tanja Potočnik, Branko Završan, Anže Zevnik in kolektiv
Dramaturginja: Mojca Redjko
Scenografi: Barbara Bulatović, Paola Korošec, Tomáš Žižka
Kostumografka: Lara Mastnak
Avtor glasbe: Matija Solce
Avtor zvočnih pokrajin in oblikovalec zvoka: Ivo Sedláček
Oblikovalec svetlobe: Amadej Canjuga
Lektorica: Živa Čebulj
Asistenta scenografov: Miha Peperko, Manja Vadla
Asistent za lutkovno animacijo: Filip Šebšajevič
Koreografka prizora Otok Skiros: Daša Skrt
Nastopajo:
Žan Brelih Hatunić
Anže Čater, k. g.
David Čeh
Maša Grošelj
Lucija Harum
Aljoša Koltak
Urban Krč, k. g.
Rastko Krošl
Urban Kuntarič
Barbara Medvešček
Manca Ogorevc
Tanja Potočnik
Tarek Rashid
Daša Skrt, k. g.
Matija Solce, k. g.
Eva Stražar
Filip Šabšajevič, k. g.
Mario Šelih
Jagoda Tovirac
Damjan M. Trbovc
Lovro Zafred
Branko Završan
Anže Zevnik, k. g.
Krstna uprizoritev
Vir: http://veza.sigledal.org/uprizoritev/3ja