22. mednarodni lutkovni festival.
Slikovita in razgibana okolica Lutkovnega gledališča Maribor ponuja v času poletja številne kotičke za lutke, ustvarjanje, knjige, papir, čopiče, sok, piškote, igro, spoznavanje novega in sploh vse mogoče norčije.
Lutke so doma po vsem svetu in ves svet je doma v lutkah. Enkrat na leto postane to še kako res tudi v Mariboru, ko se na Poletnem lutkovnem pristanu zberejo lutkarji iz številnih dežel po svetu. Sodelujemo tudi s Prestopi, mednarodnim festivalom neodvisnega gledališča, saj skupaj gostimo Žensko iz vreče (Gledališče Descarnada Senorita, Španija) in Najzanimivejše zgodbe sveta (HaZira Performance Art Arena, Izrael).
Kako govori češka Rdeča Kapica, kako poje avstrijski pajacek, je medved iz Švice kaj drugačen od naših medvedov, kako živahna je ptica iz Nemčije … ? Naj govorijo ali pojejo v kateremkoli jeziku – lutke vedno oživijo na vsem razumljiv način.
Vesele dneve na prizoriščih okrog Minoritov in v njih bomo letos praznovali ob avgustovskih sobotah, bolj zgoščeno pa zadnji konec tedna pred začetkom šolskega leta. Obiskalo nas bo veliko tujih lutkarjev. Malo manj slovenskih pa bomo videli zato, ker bomo proti koncu septembra še enkrat praznovali. Takrat bodo na Bienale lutkovnih ustvarjalcev v naše gledališče prišle najboljše predstave, ki so nastale v preteklih dveh letih v Sloveniji.
Zato je letošnje leto še prav posebej bogato in ponuja na desetine razlogov, da ga z izvrstnimi lutkovnimi zgodbami za male in velike preživljate z nami na obrežju Drave.
(Katarina Klančnik Kocutar)
***
Vstop na prireditve je brezplačen. Za predstave v dvoranah pri blagajni gledališča prejmete brezplačno vstopnico.
***
Otroška žirija je ocenjevala predstave, namenjene mladim gledalcem in šestim podelila najvišje število zlatih zvezdic. S 25 zvezdicami so bile tako ocenjene predstave Kako so sloni dobili rilec češkega Gledališča nekega Edija, Papirnati vojak Lutkovnega gledališča Pupilla iz Lendave, Vitez Lazslo madžarskega lutkarja Jana Palyija, Rdeča kapica ljubljanskega KŠD Štumf, Cirkus iz kock izraelskega gledališča The Train Theatre ter Srečni princ češkega Studia Damuza. Otrokom je bila najbolj všeč predstava Srečni princ češkega Studia Damuza, ki si je tako prislužila tudi posebno nagrado festivala maček iz žaklja.
Vir: http://veza.sigledal.org/festival/poletni-lutkovni-pristan