KUD Transformator, 23. 4. 2017

Transformatorjeva akademija gledališča zatiranih

Vabljeni na 90-urno nadaljevalno izobraževanje v metodi gledališča zatiranih s poudarkom na jokeringu, estetiki gledališča zatiranih in pedagogiki gledališča zatiranih. Izobraževanje bo potekalo v mesecu maju v Studiu XXV, Parmova 25, Ljubljana.
:
:

Foto: Arhiv Transformator

Izobraževanje je namenjeno vsem, ki pri svojem delu uporabljajo gledališče zatiranih oz. so se že predhodno usposabljali v gledališču zatiranih. Namenjeno je mladim, mladinskim delavkam_cem, aktivistkam_om, (socialnim) pedagoginjam_om, andragoginjam_om, socialnim delavkam_cem in drugim, zainteresiranim za izpopolnjevanje v metodologijah aktivističnega in gledališkega dela.

Rok za prijavo je 4. 5. 2017. Prosimo, izpolnite spletno prijavnico.

Trenerki: Barbara Polajnar, Metka Bahlen Okoli.

Več o izobraževanju

S ciljem po poglobljenem in razširjenem razumevanju, opznavanju in delovanju v metodi gledališča zatiranih, vabimo na 90-urno intenzivno izobraževanje na področju gledaliških tehnik za trenerke_je (aka. jokerke_je) gledališča zatiranih. Gledališče zatiranih je metoda, ki jo uporabljamo v gledališko-aktivistične, pedagoške in izobraževalne namene ter kot orodje za doseganje socialne pravičnosti. Tokrat se bomo poglobili v estetiko gledališča zatiranih, pedagogiko gledališča zatiranih in jokering.

O Transformatorjevi akademiji Gledališča zatiranih Master (TAGZ Master)

Izobraževanje je namenjeno mladim, mladinskim delavkam_cem, aktivistkam_om, (socialnim) pedagoginjam_om, andragoginjam_om, psihologinjam_om, socialnim delavkam_cem in drugim. Tehnike Gledališča zatiranih so prijazne tudi do ne-igralcev, zato predhodne gledališke izkušnje niso pogoj za udeležbo, je pa pogoj predhodna usposobljenost ali delovanje v metodi. Gledališče zatiranih uporabljamo v najrazličnejše namene, z univerzalnim jezikom gledališča s posamezniki in/ali v celotnih skupnostih. Z metodo ustvarjamo osnovo za proučevanje lastnih življenj, za spodbujanje kritičnega mišljenja in za dialog, v katerem se osredotočamo na postavljanje vprašanj in ne na podajanje odgovorov.

Na izobraževanju boste poznavanje metode Gledališča zatiranih poglobili predvsem v pedagogiki gledališča zatiranih, se spoznali z estetiko gledališča zatiranih in se vpeljali v vlogo jokerja forumskih predstav in delavnic. Usposabljanje vključuje zaključno produkcijo v Gromki in snovanje projektov ter izvajanje multiplikativnih projektov.

Izobraževanje bo zajemalo tako teorijo kot praktično spoznavanje metode in bo namenjeno iskanju odgovorov na vprašanja: Kje je mesto gledališča zatiranih danes? Kako z gledališčem zatiranih spreminjamo posameznike in družbo? Kdaj je gledališče aktivistično? Kako z gledališčem izpostavljamo sistemsko zatiranje? Kako z gledališčem vplivamo na sistemske spremembe?

Po izobraževanju boste udeleženke_ci:

  • dobili poglobljen vpogled v pedagoške principe delovanja gledališča zatiranih kot izobraževalne metode;
  • pripravljeni delovati kot /usposobljeni kot jokerji gledaliških delavnic (multiplying jokers) in forumskih predstav (community joker)
  • pripravljeni izvajati izobraževanja ali delavnice z mladimi in ostalimi ciljnimi skupinami;
  • pridobili znanja, kako razviti in moderirati/jokerirati forumske predstave na družbene problematike;
  • usposobljeni uprizoriti družbene problematike in teme v gledališki jezik;
  • osvojili principe estetike gledališča zatiranih kot jezik zatiranih in orodje estetiziranja predstav gledlaišča zatiranih.

Za uspešno zaključeno izobraževanje boste prejeli potrdilo o sodelovanju v Transformatorejvi akademiji Gledališča zatiranih 2017 - Master.

Datumi izobraževanja

15. do 19. 5. 2017 in 29. 5. do 2. 6. 2017, vsak dan od 10.30 do 15.30 ure, 7. 6. 2017 v popoldanskih/večernih urah (zaključna produkcija).

Več o trenerjih

Barbara Polajnar je magistrirala iz kulturologije na področju Gledališča zatiranih kot orodja za opolnomočenje žensk. Dela kot pedagoginja, performerka, producentka in mentorica delavnic po metodi gledališča zatiranih z različnimi skupinami v Sloveniji in tujini. Z Metko Bahlen izvaja redne delavnice gedališča zatiranih za mlade na Zavodu BOB (Vse ali nič). Je soustanoviteljica KUD Transformator, mentorica skupine Soodločaj, soustvarjaj, sooblikuj v Pekarni Magdalenske mreže Maribor in ustanoviteljica kolektiva ZIZ, ki obravnava tematike spola preko pristopov gledališča zatiranih in drugih politično angažiranih gledaliških pristopov. Udeležila se je različnih treningov v gledališču zatiranih v Sloveniji in v tujini. Je so-urednica zbornika o gledališču zatiranih Soodločaj, soustvarjaj, sooblikuj: Gledališče zatiranih za razvoj političnega gledališča.

Metka Bahlen Okoli, univ. dipl. pedagoginja/andragoginja, je soustanoviteljica Zavoda Bob in KUD Transformator. Udeležuje se usposabljanj v različnih gledaliških tehnikah, zlasti Metoda AV in Gledališče zatiranih. Od leta 2010 vodi gledališke delavnice in usposabljanja mladih na področju gledališča zatiranih v KUD-u Transformator, na Zavodu BOB, Festivalu Histeria, Pekarni Magdalenske mreže Maribor, Ne-festivalu gledališča zatiranih, Ekvilib Inštitutu ... Kot soizvajalka, mentorica in prekaljena jokerka ima izkušnje v forumskih predstavah Gledališča zatiranih, direktnih uličnih akcijah na aktualne družbene teme (v KUD Transformator in s skupino Vse ali nič v Zavodu Bob) in drugih oblikah aktivizma z uporabo gledališča.

Povezava: Več informacij