JSKD, 17. 2. 2012

Razpis za lutkovno šolo pod vodstvom Braneta Vižintina

Lutkovna šola, ki bo potekala od marca do maja 2012, je namenjena vsem mentorjem, režiserjem in animatorjem otroških in odraslih lutkovnih skupin. Zasnovana je kot serija zaporednih sobotnih terminov, v katerih bodo udeleženci spoznali različne lutkovne tehnike, njihove zakonitosti, možnost uporabe ter načine animacije.
:
:

Lutkovno šolo bo vodil eden največjih mojstrov lutkovne umetnosti pri nas, animator in predavatelj na ljubljanski AGRFT Brane Vižintin.

Letošnja lutkovna šola se bo posvetila predvsem animaciji in gradnji lika. Udeleženci se bodo naučili izražati preko lutke, animirati lutke v različnih tehnikah in likovnosti, prenesti igralčevo vlogo, energijo in impulze v lutko, sposobnosti ustvarjalnega izražanja z lutko, razumeti dominantnost lutke v odrskem uprizarjanju ter razviti odnos igralca do lutke in obratno.

Udeleženci se bodo srečali z zakonitostmi animacije različnih lutkovnih tehnik: animacija delov telesa, predmetov, marionete, ročne lutke, javajke, mimične lutke, bunraku – namizno gledališče, soigra igralca in lutke. Spoznali bodo prednosti in omejitve pri vsaki izmed tehnik in pravilno oz. smiselno uporabo posamezne tehnike v lutkovni predstavi.

Glavni del delavnice bo posvečen obvladovanju lutkovnih tehnik, oživljanju predmetov ter razvijanju odnosa do likovno obdelanih predmetov ter sposobnosti ustvariti dramski lik z lutko.

V okviru šole si bomo ogledali tudi zaodrje Lutkovnega gledališča Ljubljana, njegove studije in delavnice, most za igranje marionet na dolgi navezavi, ipd.

Lutkovna šola bo potekala osem zaporednih sobot (z izjemo 28. aprila), od 10. marca do 12. maja 2012, od 10. do 17. ure, v dvoranici Cepetka na Cankarjevi 5, Ljubljana.

Cena lutkovne šole za vseh 8 terminov je 200,00 EUR (z DDV).

Rok prijave: 2. marec 2012 oz. do zapolnitve mest.

***
O mentorju: Brane Vižintin je nedvomno eden najvidnejših slovenskih lutkarjev. V 90-ih letih je bil član in soustanovitelj štirih popolnoma različnih neinstitucionalnih poklicnih lutkovnih gledališč, ki so pustila velik pečat slovenskemu lutkarstvu, ter obenem tudi dvignila nivo ter zahtevnost lutkovnih predstav za odrasle, še posebej pa animacije (Freyer teater Edija Majarona, KONJ gledališče lutk Jana Zakonjška in Silvana Omerzuja, Gruppa Ultra kot prvo alternativno lutkovno gledališče in Zoom teater Jožeta Zajca s predstavami za najmlajše). V tem času je raziskoval tudi vlogo lutke v vzgojne in terapevtske namene. Od leta 1999 je redno zaposlen v Lutkovnem gledališču Ljubljana, kjer je  kot nosilec programa oblikoval preko 25 glavnih in brezštevilne stranske vloge. Kot svetovalec za animacijo ali kot igralec-animator sodeluje tudi v drugih gledališčih, filmu, lutkovnih, radijskih oddajah, sinhronizaciji risank, itd. Med leti 2005 in 2011 je predaval lutkovno animacijo na Umetniški univerzi v Osijeku, od leta 2011 pa je predavatelj na ljubljanski AGRFT.