SMG, 26. 5. 2011

Okrogla miza: Pohlep

DANES NA PRELETU - v Slovenskem mladinskem gledališču bodo o pohlepu ob 19. uri razpravljali Marta Kos Marko, dr. Brigita Novak Šarotar, dr. Svetlana Slapšak, dr. Ksenija Vidmar Horvat ter dr. Jože Vogrinc. Pogovor organizirajo študentje Oddelka za sociologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani v sodelovanju s Slovenskim mladinskim gledališčem (v okviru festivala Prelet).
:
:

»Lepe lastnosti človeštvo občuduje, toda vse, kar počenja, je do dna pokvarjeno.«
J. Steinbeck

Razprava o ustreznosti obstoječega kapitalističnega sistema se zažira v vse pore družbenega in tudi mi prispevamo svoje: študentke in študentje sociologije kulture organiziramo okroglo mizo, na kateri se bo debata vrtela okrog najbolj opljuvanega moralnega deficita. Dame in gospodje – pohlep! Povezujemo ga z bogastvom ali vsaj z željo imeti več. Skorajda ga ne omenjamo brez negativnih konotacij – prav takšnih, kot smo jih uporabili zgoraj. Smo morda krivični – je pohlep mogoče uporabiti za ustvarjanje dobrega in koristnega? Kapitalizem temelji na neskončni akumulaciji in ustvarjanju presežka, poganja ga pohlep. Ali torej nismo vsaj malo hinavski, ko ga obsojamo? Saj vsak izmed nas aktivno sodeluje pri reprodukciji sistema, v katerem živimo. Kakor izpostavi zgornji citat: vsi smo nagnjeni k dvoličnosti. Pogosto ga opisujejo kot bolezen našega časa, nas pa zanima, ali je morda tudi bolezen posameznika. Kje je sploh meja med ambicijo in pohlepom? Kaj so njegove posledice tako v vsakdanjem življenju kot v trajnostnem razvoju? Pogosto se kaže kot specifičen kulturni konstrukt zahodnega sveta, kar je zanimiv preobrat iz t. i. ekonomskega racionalizma, ki je po Maxu Webru eden izmed razlogov za razvoj kapitalizma. Ga potemtakem lahko zasledimo tudi med »družbami v razvoju«? In v kakšni obliki? Zanima nas fleksibilnost samega pojma od začetkov antike pa do danes; je bil vedno obarvan negativno?

Na vsa ta in številna druga vprašanja nam bodo pomagali odgovoriti gostje dr. Jože Vogrinc, ki bo pojasnil vpliv pohlepa na trajnostni razvoj; posledice globaliziranega pohlepa bo osvetlila dr. Ksenija Vidmar Horvat; dr. Svetlana Slapšak nam bo povedala več o pojmovanju pohlepa skozi čas, začenši z antiko; Marta Kos Marko nam bo odgovorila na vprašanje, ali je danes posameznik v poslovnem svetu sploh lahko uspešen, če ni pohlepen, dr. Brigita Novak Šarotar pa nam bo predstavila pohlep skozi oči psihiatrije oziroma medicine.

Torej vabljeni! Naj vas vodi edini družbeno sprejemljivi pohlep, pohlep po znanju!