Kulturno društvo B-51, 9. 3. 2015

Na festivalu v Bukarešti štiri slovenske koprodukcije

Člani mednarodne gledališke mreže NETA so izbrali 11 predstav, ki bodo poleg dveh NETA-koprodukcij uprizorjene v sklopu tekmovalnega programa velikega NETA-festivala v Bukarešti. Kar štiri predstave so nastale v (ko)produkciji slovenskih gledaliških ustanov, in sicer Festivala Ex Ponto, Prešernovega gledališča Kranj, SNG Nova Gorica in Slovenskega mladinskega gledališča.

Mrtvec pride po ljubico / Foto: Mare Mutić

Člani NETA-mreže s sedežem v Ljubljani so na sestanku upravnega odbora NETA-festivala v Bukarešti izbrali 11 predstav, ki bodo povabljene na NETA-festival, med njimi pa so tudi štiri slovenske produkcije oziroma koprodukcije (katere, si lahko ogledate v priloženem besedilu). Predstave so v tekmovalni program poleg dveh NETA-koprodukcij uvrstili generalni sekretar mreže NETA Damir Domitrović, predsednik NETA-mreže Blagoje Stefanovski in George Banu, gledališki kritik in častni predsednik Mednarodnega združenja gledaliških kritikov (International Association of Theatre Critics). Izbrane predstave, ki se jim bosta pridružili tudi dve NETA-koprodukciji, bodo uprizorjene v sklopu festivala med 28. avgustom in 4. septembrom 2015 v Bukarešti, poleg njih pa se bo zvrstilo tudi več kot 20 spremljevalnih dogodkov.

Slovenijo bodo v Bukarešti zastopale naslednje (ko)produkcije:

  • S. Makarovič: Mrtvec pride po ljubico, režija Jernej Lorenci (Prešernovo gledališče Kranj)
  • L. Djurković: Tobelia, režija Nick Upper (Kulturno društvo B-51, Slovenija, Mal dramski teater Bitola, Makedonija, Dramsko in lutkovno gledališče Vratsa, Bolgarija)


In NETA-koprodukciji:

  • J. Plevneš: Ciril in Metod, režija Martin Kočovski (ESRA, Makedonija, Gledališki laboratorij Sfumato, Bulgarija, Festival Ex Ponto – Kulturno društvo B-51, Slovenija)
  • A. Skubic: Hura, Nosferatu, režija Simona Semenič (SNG Nova Gorica, Slovensko mladinsko gledališče in Festival Ex Ponto, Slovenija)


Preostale predstave, ki so se uvrstile na NETA-festival:

  • E. O'Neill: Dolgega dneva potovanje v noč (Long Day’s Journey into Night), režija: Spiro Duni (Narodno gledališče Tirana, Albanija)
  • I. Dobčev, S. Ivanov: Medeja – moja mati (Medea – My Mother), režija: Margarita Mladenova, Ivan Dobčev (Gledališki laboratorij Sfumato, Bolgarija)
  • W. Shakespeare: Sen kresne noči (A Midsummer Night’s Dream), režija: David Doiashvilli (Glasbeno in dramski gledališče Tbilisi, Gruzija)
  • G. Vacis: Beseda oče (Word Father), režija: Gabriele Vacis (Teatro Koreja, Italija)
  • R. Vojvodić: Slehernik Djilas (Everyman Djilas), režija: Radmila Vojvodić (Črnogorsko narodno gledališče, Črna gora)
  • D. Dukovski: Sod smodnika (The Powder Keg), režija: Felix Alexa (Narodno gledališče Bukarešta, Romunija)
  • A. Zholdak: Elektra, režija: Andriy Zholdak (Narodno gledališče Skopje, Makedonija)
  • B. Brezovec: Zmede (Confusions), režija: Branko Brezovec (Eurokaz Zagreb, Hrvaška)
  • Gelverjeva noč (Gelver’s Night), režija: A. Bargman (Drama Theatre V. F. Komissarzevskaja, Rusija)

 
NETA-festival bo potekal v prostorih obnovljenega nacionalnega gledališče v Bukarešti I. L. Caragiale, ki po prenovi velja za eno od najsodobnejših in najlepših gledaliških hiš v Evropi, sicer pa bo festival poseben tudi zato, ker NETA-mreža letos praznuje 10. obletnico svojega delovanja.
 

Povezani dogodki

Kulturno društvo B-51, 27. 5. 2014
NETA program v bolgarski Vratsi