Emanat, 18. 4. 2016

Metodologije beleženja: Teja Reba & Zala Dobovšek

Pogovor št. 10 na temo prisotnosti v umetniškem procesu bo potekal jutri, 19. aprila 2016, ob 18. uri v Pritličju.
:
:

Made with love / Foto: Miha Fras

Zala Dobovšek in Teja Reba bosta spregovorili o nenehnem raziskovanju prisotnosti. O prisotnosti v odrski situaciji, ki še zdaleč ni le domena izvajalke, ampak prav toliko gledalke_ca. Na obeh straneh: telo, ki gleda, telo, ki je gledano. Vzajemno pričevanje kot zavezništvo teh najmanj dveh teles, v katerem si ponudita nepredvidljivost in zavzameta prisotnost. Situacija, ki nujno vključuje reakcijo, ki omogoča, da ne nehamo misliti.

O prisotnosti v umetniškem procesu, ki še zdaleč ni le domena ustvarjalke, ampak prav toliko domena drugih; drugih ljudi, drugih misli, drugih prostorov, drugih časov, drugih umetnosti. Skozi vse te prisotnosti, fragmentirane v času, vznika jezik. Jezik, kot nesporazum, ki omogoča, da ne nehamo misliti. In čutiti.

Biografiji

Teja Reba deluje na področju sodobnih uprizoritvenih umetnosti (koreografija, performans, ples, režija). Avtorsko delo razvija v tandemu z Lejo Jurišić, s katero tesno sodeluje od 2008 dalje, z Loupom Abramovicijem in drugimi občasnimi sodelavci (Petra Veber, Bara Kolenc, Meta Grgurević, Jaša, Eduardo Raon). S predstavami uspešno gostuje na lokalnih in mednarodnih prizoriščih, festivalih in bienalih.

Kot performerka je delala s Forced Entertainment,  Janezom Janšo, mnogimi drugimi domačimi in tujimi režiserji, koreografi_njami. Sodelovala je pri evropskem projektu A Space for Live Art in v raziskovalni platformi Identity Move! Je predsednica Društva za sodobni ples Slovenije, članica UO Prešernovega sklada RS in umetniška vodja Mesta žensk.

Zala Dobovšek je leta 2009 končala študij dramaturgije na AGRFT, v študijskem letu 2008/2009 se je izobraževala na gledališki akademiji DAMU v Pragi (Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze). Od leta 2005 deluje v Redakciji za kulturo in humanistične vede Radia Študent Ljubljana, od leta 2009 do 2014 je delovala kot publicistka in gledališka kritičarka v kulturni redakciji časopisa Delo, od leta 2015 piše za štirinajstdnevnik Poglede in Dnevnik, objavlja tudi v strokovnih revijah (Maska, Dialogi...). Bila je članica raznih strokovnih žirij (Festival Borštnikovo srečanje, Teden slovenske drame, Gibanica, Festival MESS Sarajevo, Ministrstvo za kulturo) in selektorica festivalov (Festival MESS Sarajevo 2014 – nacionalna sekcija, Festival uprizoritvenih umetnosti za otroke in mlade Zlata paličica 2013). Je članica Društva gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije, kot praktična dramaturginja je sodelovala v Mini teatru, ŠKUC gledališču, Mestnem gledališču ljubljanskem, Zavodu Senzorium, Lutkovnem gledališču Ljubljana, Lutkovnem gledališču Maribor in na DAMU v Pragi. Za diplomsko delo je prejela študentsko Prešernovo nagrado. Vpisana je na doktorski študij na AGRFT, smer Študiji scenskih umetnosti; njeno področje raziskovanja je Gledališče in vojna: temeljna razmerja med uprizoritveno umetnostjo in vojnami na območju nekdanje Jugoslavije v 90. letih prejšnjega stoletja. Je asistentka za področje dramaturgije in študijev scenskih umetnosti na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo.