STA, 25. 5. 2019

Konec tedna na Dunaju v znamenju 150-letnice operne hiše

Leto 2019 na Dunaju poteka v znamenju 150. obletnice Dunajske državne opere. Ta bo skozi vse leto postregla s številnimi dogodki, osrednje praznovanje pa bo danes in v nedeljo z dvema matinejama in opero Richarda Straussa Žena brez sence. Dunajska državna opera oziroma hiša na Ringu, kot ji pravijo Dunajčani, je svoja vrata odprla 25. maja 1869.
:
:

Slika: Pixabay

Obletnico na Dunaju obeležujejo z dogodki na različnih prizoriščih po mestu, med drugim s predstavami, koncerti, razstavami, publikacijami, televizijskimi in radijskimi prenosi, simpoziji in dokumentarnim filmom.

Osrednje praznovanje bodo danes začeli z rojstnodnevno matinejo ob 10. uri, ki so jo posvetili dolgoletni zgodovini institucije ter njenim umetnicam in umetnikom. Člani orkestra Dunajske državne opere, scenskega orkestra, zbora Dunajske državne opere, solistke in solisti ter učenci Operne šole Dunajske državne opere bodo interpretirali dela Mozarta, Verdija in Straussa. Matinejo bo mogoče spremljati tudi v živo na spletni in Facebook strani opere, so sporočili s Predstavništva mesta Dunaj v Ljubljani EurocommPR.

Zvečer bo sledila nova uprizoritev opere Richarda Straussa Žena brez sence, ki jo je Strauss, takrat v vlogi direktorja operne hiše, ustvaril z libretistom in pesnikom Hugom von Hofmannsthalom. Premiero je opera doživela pred stotimi leti, 10. oktobra 1919, prav v tej operni hiši. Delo velja za izjemno zahtevno celo za velike operne hiše, saj zahteva izrazite soliste tako za glavne kot tudi stranske vloge, veliki orkester ter podrobno izdelano sceno.

V nedeljo bo na sporedu matineja na trgu pred opero. Pevci ansambla, mednarodni gosti ter orkester in zbor Dunajske državne opere bodo izvedli odlomke iz oper Richarda Wagnerja, Ludwiga van Beethovna, Giuseppeja Verdija, Wolfganga A. Mozarta, Richarda Straussa in drugih skladateljev. Koncert je brezplačen, ORF III in Arte pa bosta omogočila prenos v živo.

Operno hišo na Dunaju so zgradili po načrtih dunajskih arhitektov Augusta Sicarda von Sicardsburga in Eduarda van der Nülla v neorenesančnem slogu. Gradnja impozantne stavbe na dunajski Ringstrasse je trajala osem let, stavba pa je že tekom gradnje s svojim slogom izzvala številna negodovanja in kritike. Otvoritvena slovesnost je bila 25. maja 1869 z opero Don Giovanni Wolfganga Amadeusa Mozarta, udeležila sta se je tudi cesar Franc Jožef in cesarica Elizabeta.

Med vojno je bila med bombardiranjem močno poškodovana, po vojni so jo obnovili in ponovno odprli leta 1955. Ob jubileju so hiši vrnili nekdanji sijaj, restavriranje je stalo 1,1 milijona evrov.

Dunajska državna opera