STA, 24. 2. 2012

Kogojeva opera Črne maske na začetku marca še v Ljubljani

Po veliki premieri ob odprtju EPK in razprodanih ponovitvah v Mariboru bo opera Črne maske skladatelja Marija Kogoja 2. marca premierno uprizorjena tudi v Ljubljani. V ljubljanski postavitvi bo v vlogi Lorenza tako kot v mariborski nastopil Jože Vidic, ob njem pa bodo tokrat člani baleta in opernega zbora ter orkester SNG Opera in balet Ljubljana.
:
:
foto Tiberiu Marta/SNG Maribor
foto Tiberiu Marta/SNG Maribor
foto Tiberiu Marta/SNG Maribor
foto Tiberiu Marta/SNG Maribor
foto Tiberiu Marta/SNG Maribor
foto Tiberiu Marta/SNG Maribor

Ravnatelj SNG Opera in balet Ljubljana Mitja Bervar je na včerajšnji novinarski konferenci izrazil veselje, da so z mariborsko operno hišo našli skupno idejo in da so jo v sklopu Evropske prestolnice kulture 2012 uspeli uresničiti. "Upam, da bo predstava tudi v Ljubljani doživela enak uspeh kot v Mariboru," je dejal.

Po besedah umetniškega vodje opere SNG Opera in balet Ljubljana Milivoja Šurbka so Črne maske dobra, če ne celo genialna opera, ki je hkrati zelo aktualna. "Vsi se lahko poistovetimo z Lorenzom, vsem se nam dogajajo rdeče in črne maske. Vse življenje se borimo s tem, kaj želimo doseči in kam stremimo. Vedno nam črne maske hodijo v napoto," je pojasnil.

Zasedba opere je zelo problematična, ker je številčna, saj prinaša veliko malih vlog in zgolj eno veliko, ki jo v obeh aktualnih postavitvah zaseda Vidic. Pri ljubljanski postavitvi je po besedah Šurbka dirigent opere Uroš Lajovic, ki je tudi revidiral Kogojev original, zahteval, da tudi manjše vloge odpojejo odlični solisti, saj lahko zgolj oni te vloge napravijo odmevne.

Lajovic je Kogojevo partituro preučeval skoraj osem let. Kot je dejal, je bilo njegovo začetno vprašanje, preden se je lotil preučevanja Črnih mask, ali je bil Kogoj nor. Poglobil se je v opero in na koncu prišel do spoznanja, da mora za razumevanje tega dela "spremeniti sebe in ne Kogoja". "Partitura niti slučajno ni moderna, pisana je v nekem zelo svobodnem smislu lebdeče tonalitete in ekspresionistično izjemno dobro ilustrira dogajanje na odru in sam tekst. Za izvajanje je zahtevna," je dejal.

Pred ljubljansko premiero je Lajovic dejal, da je v ljubljanskem operno-baletnem ansamblu, ki lahko zadnje mesece ponovno vadi v matični hiši, čutiti neznansko evforijo in pripravljenost za delo. To je po njegovih besedah sijajen garant za uspešno izvedbo. Ljubljanska postavitev bo na sploh "razširjena". Uprizorjena bo na odru Gallusove dvorane Cankarjevega doma, ki nudi širšo vizuro, kot oder SNG Maribor, razširjen bo orkester, prav tako bo na odru osem mask več.

Režiser predstave Janez Burger je v zgodbi Črnih mask prepoznal svojo zgodbo, ki jo ponavlja v svojih filmih: "To je kot prvo zgodba zelo močnega moškega lika, ki ima zelo velike probleme sam s sabo, dokler ne pride do spoznanja, ki ga v bistvu predstavlja združitev z absolutnim oziroma z Bogom." Glede na to, da se opera poredko izvaja in, da je bila mišljena za odprtje EPK, se je Burger odločil, da jo bo skušal prikazati občinstvu "v čimbolj dostopni luči". Glede na razprodanost mariborskih predstav mu je to tudi uspelo.

Bervar je dejal, da bo omenjeno predstavo 2. in 3. marca posnela RTV Slovenija, predvsem z namenom arhiviranja, ob tem pa se bodo vsi ansambli odpovedali avtorskim pravicam, a zgolj za prvi dve predvajanji. Ob premieri Črnih mask bodo v ljubljanski opernobaletni hiši uvedli sklop kratkih predstavitev opernih in baletnih predstav. O Črnih maskah, za katere je impresivne kostume zasnoval Alan Hranitelj, bo tako pred premiero 2. marca in ponovitvama 3. in 6. marca v dvorani M1 Cankarjevega doma spregovoril strokovnjak.