JSKD, 24. 10. 2013

JSKD razpisuje štiri seminarje v okviru sklopa Gledališka šola - igra

Spoštovani ljubitelji gledališke umetnosti, vabljeni na najnovejše gledališke seminarje s pričetkom v mesecu novembru 2013.
:
:


Igralska šola je namenjena vsem ljubiteljskim gledališkim igralcem, tako začetnikom, kot tistim, ki bi radi svoje znanje dopolnili in nadgradili, ter vsem, ki se srečujejo z javnim nastopom. Različne delavnice obravnavajo različne odrske izraze, nujno potrebne za oblikovanje gledališkega lika in predstave. Delavnice priporočamo tudi mentorjem gledaliških skupin, saj je za vodenje skupine nujno potrebno poznavanje delovanja igralca.

  • GLEDALIŠKA IGRA – SISTEM STANISLAVSKEGA
    Ljubljana, 11. november 2013 – 27. januar 2014
  •  TEHNIKA GOVORA I. – GOVOR IN TELO
    Ljubljana, 16. november 2013
  • TEHNIKA GOVORA II. – GOVOR IN TELO
    Ljubljana, 30. november 2013
  • TEHNIKA GOVORA – TRENING GOVORNEGA APARATA
    Ljubljana, 16. januar– 7. marec 2014


1 ) GLEDALIŠKA IGRA – SISTEM STANISLAVSKEGA (mentorja: Vanja Slapar in Viktor Ljubutin)
Sistem Stanislavskega, v angleško govorečih deželah poznan kot »Method acting«, temelji na zavestnem in profesionalnem pristopu k igranju in nudi igralcu, ko ga dodobra osvoji, izjemne možnosti za doseganje ustvarjalnih rezultatov na področju dramske igre. Gre za temeljni sistem igralske tehnike, iz katerega izhajajo praktično vse ostale tehnike in je pra-sistem modernega gledališča.

Glavni cilj delavnice gledališke igre bo umetniško prepričljiva podoba odrskega življenja in živ, prepričljiv, verodostojen igralec na odru. S pomočjo vaj in igralskih tehnik bomo spoznavali razliko med gledališčem »prikazovanja« in gledališčem »doživljanja«, poskušali se bomo znebiti klišejev in priti v ustvarjalno stanje. Naučili se bomo, kako se vživeti v vlogo, kako na odru resnično videti, slišati in čutiti, kako vzpostaviti stik s partnerjem, spraševali se bomo o razlikah med gledališko in filmsko igro in še mnogo, mnogo drugega. Skušali bomo pridobili dovolj trdne igralske temelje, da nas viharji, ki nas čakajo na poti našega nadaljnjega ustvarjanja, ne bodo mogli več »odpihniti« s prave poti.

Po sistemu Stanislavskega so poleg gledaliških ustvarjalcev ustvarjali in še ustvarjajo številni legendarni hollywoodski igralci – Stella Adler, Anthony Quinn, Gregory Peck, Marilyn Monroe, Marlon Brando, Al Pacino, Meryl Streep in drugi.

Rok prijave: četrtek, 7. november 2013 oz. do zapolnitve mest.

***
2) TEHNIKA GOVORA I. – GOVOR IN TELO (mentorica: Alida Bevk)
Gledališki seminar Govor in telo se dotika temeljnih točk komunikacije. Namenjen je vsem, ki se v življenju srečujejo z javnim nastopanjem, seveda v prvi vrsti gledališkim ustvarjalcem, pa tudi napovedovalcem, recitatorjem, predavateljem idr. Seminar je namenjen tudi mentorjem otroških in odraslih gledaliških skupin, saj prav govor predstavlja eno izmed osnov za ustvarjanje v gledališču.

V prvem delu se bomo posvetili ponovnemu odkrivanju dihanja, dihalnih poti in telesnosti diha. S pomočjo različnih vaj bomo krepili občutek za glas, postavitev diha, obvladovanje prostora z glasom ipd. Sledili bomo ponovnemu iskanju svojega naravnega glasu ob pomoči različnih dihalnih tehnik.

V drugem delu bomo glas oblikovali v govor, v besedo in se predvsem posvetili pravilni postavitvi slovenskih glasov, prožnosti govornega aparata, artikulacijskim vajam in oblikovanja besed.

Delo bo potekalo v skupini, vendar pa bo usmerjeno k individualnemu delu. Udeleženci naj bodo oblečeni primerno fizični aktivnosti. Materiale za delo bodo udeleženci dobili na seminarju.

Rok prijave: ponedeljek, 11. novembra 2013, oz. do zapolnitve mest.

***
3) TEHNIKA GOVORA II. – INTERPRETACIJA (mentorica: Alida Bevk)
V nadaljevalni delavnici  bomo dihanje in artikulacijo združili v praktično komunikacijo ter v živost. Raziskovali bomo, kaj pomeni živost literarnega besedila, kakšne interpretativne možnosti nam ponuja besedilo in kako s pridobljenim znanjem oživimo dano besedilo. Ogledali si bomo glavne značilnosti vsake besedilne zvrsti (poezija, proza, dramski tekst) in pripravo na govorno interpretacijo. Kako najdemo ritem pripovedi? Kaj je s premori? Kakšen je notranji monolog in kakšen zunanji? Kakšna je razlika med monologom in dialogom? Kako upoštevamo ločila in kakšna je njihova funkcija pri interpretaciji?

Delo bo potekalo v skupini, vendar pa bo usmerjeno k individualnemu delu. Udeleženci naj bodo oblečeni primerno fizični aktivnosti. Materiale za delo bodo udeleženci dobili na seminarju.

Rok prijave: ponedeljek, 25. novembra 2013, oz. do zapolnitve mest.

***
4) TEHNIKA GOVORA – TRENING GOVORNEGA APARATA (mentorica: Alida Bevk)
»Govorni trening« je zelo pomembni del igralskega treninga, s katerim govornik vzdržuje govorno kondicijo. Le s stalnimi vajami za artikulacijo lahko dosežemo in vzdržujemo visok govorni nivo. Trening je namenjen predvsem tistim, ki so v stalnem stiku z javnim nastopanjem – igralcem, napovedovalcem, govornikom idr.

Rok prijave: sreda, 8. januarja 2014, oz. do zapolnitve mest.

***
O mentorjih:
Mag. Alida Bevk je zaključila študij igre leta 2001 na ljubljanski AGRFT. Kot igralka je oblikovala okoli trideset vlog v praktično vseh slovenskih gledališčih. Med letoma 2002 in 2008 je bila zaposlena v Slovenskem narodnem gledališču Nova Gorica, od leta 2008 pa je članica Slovenskega narodnega gledališča Drama Ljubljana. Za svoje delo je med drugim prejela Borštnikovo nagrado za mladega igralca in Nagrado občinstva Borštnikovega srečanja.

Velik del svoje poklicne poti Alida posveča odrskemu govoru. Leta 2008 je magistrirala na ljubljanski akademiji iz področja govora in umetniške besede. Njena raziskovanja na področju govora in interpretacije iščejo stik med igralčevim govorom in emotivno konotacijo igralčeve vloge. Od 2008 predava tehniko govora in umetniško besedo. V letu 2011 je začela podrobneje raziskovati govorno področje. Svoje znanje izpopolnjuje pri najbolj priznanih učiteljih govora in glasu v Londonu in Los Angelesu.

Vanja Slapar, igralka, je diplomirala na Ruski akademiji za dramsko umetnost v Moskvi. Nekaj sezon je bila članica ansambla SLG Celje, igrala pa je še v Mestnem gledališču Ljubljanskem, Mestnem gledališču Ptuj in gledališču Satirikon. Od leta 1996 dalje se ukvarja s poučevanjem dramske igre, prevaja dramske tekste in besedila s področja gledališke teorije, oblikovala pa je tudi številne vloge v filmski in TV produkciji.

Viktor Ljubutin, igralec in režiser je diplomiral na Ruski akademiji za dramsko umetnost v Moskvi. Podpisal je številne režije v Mestnem gledališču Ljubljanskem, Gledališču Satirikon in Mestnem gledališču Ptuj, veliko pa nastopa tudi v slovenskih filmih in nadaljevankah. Prevaja dramske tekste in besedila s področja gledališke teorije, posebej pa se poveča tudi pedagoškemu delu in poučevanju dramske igre in režije.

Povezave: