SLOGI, 17. 11. 2016

Duh narodni se je unel, javno vodstvo z delavnico

Slovenski gledališki inštitut (SLOGI) danes ob 17. uri v avli Ministrstva za kulturo Republike Slovenije (Maistrova ulica 10, Ljubljana) organizira javno vodstvo z delavnico po mednarodni potujoči razstavi Zgodovina Evrope – kot jo pripovedujejo gledališča z naslovom "Duh narodni se je unel".
:
:
Foto: SLOGI
Foto: SLOGI
Foto: SLOGI

Razstava podaja zgodovino Evrope, kakor se odraža v repertoarjih in arhitekturni zasnovi evropskih gledališč, ob tem pa ne skuša slediti le kronologiji, temveč obiskovalca popelje skozi devet osrednjih tem, poimenovanih Sredozemska izkušnja, Verski vpliv, Spreminjajoča se družba – spreminjajoče se stavbe, Estetika in tehnologija, Narod, Gori!, Prečkanje meja, Vojna in Demokracija.

Duh narodni se je unel, vodstvo z delavnico

Gledališča so bila, kot pripovedovalci zgodovine Evrope in zrcala družbe, tudi priča rojevanja narodov. V Sloveniji se je začela ob koncu 18. stoletja razvijati ideja narodnega, nacionalnega slovenskega gledališča kot opozicija avstrijskemu gledališču. Temelje slovenskega gledališča in slovenske dramatike je postavil Anton Tomaž Linhart s svojima komedijama Županova Micka in Ta veseli dan ali Matiček se ženi, ki ju bodo obiskovalci na delavnici na ustvarjalen način pobližje spoznali.

Skozi razstavo in delavnico bo vodila mag. Sandra Jenko, kustosinja pedagoginja iz SLOGI – Gledališkega muzeja.

Vabljeni tudi k poslušanju prispevka o razstavi v oddaji Oder (Ars – 3. program Radia Slovenija) z novinarko Petro Tanko in mag. Teo Rogelj, slovensko kustosinjo razstave iz SLOGI – Gledališkega muzeja na povezavi http://4d.rtvslo.si/arhiv/oder/174436203.

Naslednje javno vodstvo po razstavi bo v torek, 22. novembra 2017 ob 17 uri.

SLOGI

Slovenski gledališki inštitut je bil ustanovljen 28. februarja 2014 in je pravni naslednik Slovenskega gledališkega muzeja, ustanovljenega 29. novembra 1952. Oddelki muzeja se ukvarjajo z zbiranjem, hrambo, dokumentiranjem, raziskovanjem, strokovno obdelavo in predstavljanjem raznovrstnega gradiva, ki je pomembno za zgodovino slovenskega gledališča in uprizoritvenih umetnosti v širšem smislu.

Povezava: Vse novice v rubriki Dejavnosti gledališkega inštituta


Slovenski gledališki inštitut
Mestni trg  17, 1000 Ljubljana
Elektronski naslov: slogi@slogi.si
Tel: 01 241 58 00 / Faks: 01 241 58 16