Naš razred

Produkcija: Prešernovo gledališče Kranj, Mestno gledališče Ptuj, Mini teater
Avtor: Tadeusz Słobodzianek
Režija: Nina Rajić Kranjac


Foto: Nada Žgank

Naš razred je ta hip eno izmed najbolj uprizarjanih in odmevnih besedil sodobne poljske dramatike, ki jo je Evropska gledališka konvencija uvrstila med deset najboljših sodobnih evropskih dram napisanih med letoma 2009 in 2010.

Zgodba temelji na resničnem dogodku, ki se je zgodil na Poljskem med drugo svetovno vojno, ko so v majhnem poljskem mestu Jedwabne na krut način ubili 1.600 Judov. Dolgo prikrivana resnica o tem dogodku - da so pomor dejansko izvršili njihovi poljski someščani in ne nacisti – je prišla na dan šele pred nekaj leti, saj so po vojni ta grozljivi pomor seveda zamolčali, preživeli pa so – tako rablji kot žrtve – morali sobivati še naprej, z vsemi osebnimi ranami, krivdo in maščevanji.

Avtor te virtuozno napisane drame skorajda dokumentarno sledi usodam desetih učencev nekega  povsem običajnega šolskega razreda, da bi skozi zapleten preplet usod prikazal grozovite posledice tako stalinistične kot nacistične ideološke indoktrinacije, ki sta med ljudmi povzročili popoln razkol in sovraštvo, in jih obremenili s kolektivno krivdo ter njenimi posledicami, ki ljudi določajo in zaznamujejo še danes. Ali kot pravi Wladek, eden izmed preživelih te neizmerno žalostne in hkrati poučne zgodbe: »Zmeraj sem verjel, da bo resnica na koncu zmagala.«

Zasedba

Prevajalka: Darja Dominkuš
Dramaturginja: Marinka Poštrak
Scenografka: Urša Vidic
Kostumograf: Andrej Vrhovnik
Skladatelj in korepetitor: Branko Rožman
Koreografka: Tanja Zgonc
Lektorici: Barbara Rogelj, Irena Androjna Mencinger
Oblikovalec svetlobe: Borut Bučinel
Oblikovalec maske: Matej Pajntar

Nastopajo:

Dora (1920–1941) - Darja Reichman
Zocha (1919–1985) - Vesna Pernarčič
Rachelka, pozneje Marianna (1920–2002) - Vesna Jevnikar
Jakub Kac (1919–1942) - Miha Rodman
Rysiek (1919–1942) - Blaž Setnikar
Menachem (1919–1975) - Nejc Cijan Garlatti k. g.
Zygmunt (1918–1977) - Benjamin Krnetić k. g.
Heniek (1919–2001) - Peter Musevski
Władek (1919–2001) - Aljoša Ternovšek
Abram (1920–2003) - Borut Veselko
Menachem (1919–1975) - Nejc Cijan Garlatti k. g.
Zygmunt (1918-1977) - Benjamin Krnetić k. g.

Čelo - Judita Polak k. g.
Kitara - Ciril Roblek k. g.

Prva slovenska uprizoritev


Vir: http://veza.sigledal.org/uprizoritev/nas-razred