Bobri

Ljubljana, 26. 01. 2013 - 09. 02. 2013

5. ljubljanski festival kulturno-umetnostne vzgoje


Prikupen bober z veliki očmi in še večjimi zobki nas z bobnom v rokah pozdravlja s plakatov, ko hitimo po ljubljanskih ulicah. Naznanja nam, da se bo prav kmalu začel 5. ljubljanski festival kulturno-umetnostne vzgoje Bobri. Prirediteljica festivala je Mestna občina Ljubljana, izvršni producent pa Slovensko mladinsko gledališče. Prvi festivalski takti se bodo zaslišali v soboto, 26. januarja 2013, na Odru pod zvezdami v Lutkovnem gledališču Ljubljana, na premieri prireditve Glasba na poti; gre za glasbeno pripoved o tem, kako ljudje že od pradavnine potujemo po svetu in vselej nesemo s seboj tisto, kar nas najbolj določa, tudi glasbo. Ravno glasba je v ospredju letošnjih Bobrov, ki nam bodo na različne strune godli vse do pustne sobote, 9. januarja, ko se bo njihovo muziciranje zaključilo z Velikim kosovirskim koncertom, ki ga pripravljamo v Kinu Šiška. Kosovirji so seveda tisti kosmati prijatelji otrok, ki prebivajo v žlicah, mladim bralcem pa jih je podarila domišljija Svetlane Makarovič.

Bobri so v zadnjih petih letih prerasli v pomemben ljubljanski pa tudi slovenski kulturni festival, ki je že od samega začetka vzgojno obarvan, saj prireditve spremljajo številne delavnice. Na letošnjih Bobrih bodo otroci lahko obiskali triindvajset glasbenih prireditev in triinštirideset gledaliških predstav, si ogledali štirinajst filmov in se udeležili kar sedeminštiridesetih delavnic s področja likovne in drugih umetnosti. Za festival je na voljo 15.307 brezplačnih vstopnic. Bobri obiskovalcem omogočajo, da pokukajo v zakulisje umetniškega ustvarjanja in si ogledajo, kar je gledalčevim očem po navadi skrito, ter da na številnih delavnicah, ki spremljajo festivalske prireditve, tudi sami postanejo ustvarjalci. Morda je ravno simpatičen dialog z najmlajšim občinstvom razlog za veliko priljubljenost tega festivala, ki ne povezuje le otrok in umetnosti, ampak tudi številne kulturne zavode in druge organizacije, ki se ukvarjajo s kulturo za najmlajše. Letošnje Bobre je pripravilo kar osemintrideset kulturnih zavodov in skupin, ki ustvarjajo v Ljubljani. Bobrovske prireditve se bodo dogajale na devetindvajsetih prizoriščih v prestolnici. Med nova sodi tudi Ljubljanski grad, kjer bodo otroci v spremstvu zmajčka Francija iskali zaklad, po gradu pa se bodo lahko potepali tudi v družbi Francijevega mlajšega sorodnika »e-zmajčka«. Ljubljana je kulturno bogato mesto, kulturnih prizorišč ni malo, in izkazalo se je, da so Bobri festival, ki otrokom in njihovim spremljevalcem razkriva, kje se v naši prestolnici odvijajo gledališke predstave, razstave, filmske in druge prireditve. Bobri nam torej pomagajo spoznavati tudi tiste kotičke našega mesta, za katere sploh nismo vedeli, da obstajajo.
Prijazen spremljevalec Bobrov je obsežna programska knjižica festivala, ki jo pripravljamo v Slovenskem mladinskem gledališču, starši in otroci pa jo z veseljem hranijo vse leto, saj je postala priljubljen vodič po prireditvah za najmlajše tudi po koncu festivala. Za telovadbo malih sivih celih pa skrbi delovni zvezek Bobrov dnevnik, ki ga pripravljajo v Kinodvoru. Obe knjižici bosta otrokom brezplačno na voljo na vseh festivalskih prizoriščih.

Tudi letošnje bobrovske prireditve bodo ob delavnikih dopoldan namenjene vrtcem in šolam, popoldan, ob sobotah, nedeljah in na kulturni praznik, v petek, 8. februarja, pa otrokom v spremstvu starejših spremljevalcev. Brezplačne vstopnice za obisk prireditev bodo na voljo v sredo, 23., in če ne bodo čisto pošle, tudi v četrtek, 24. januarja. Obiskovalci jih lahko prevzamejo v Festivalni dvorani Pionirskega doma na Vilharjevi 11, in sicer med 17. in 20. uro. Žal pa vsako leto številni starši in stari starši ostanejo brez vstopnic za bobrovske prireditve, kajti te neznansko hitro poidejo. Festival pripravljamo v skladu z denarnimi možnostmi, ki nam trenutno ne omogočajo širjenja programa. Zato bi si nadvse želeli, da bi nam starši vstopnice za festival, ki so jih prevzeli, pa jih ne nameravajo ali ne morejo uporabiti, prinesli v Prodajno galerijo SMG na Trgu francoske revolucije 5. Z njimi bi namreč zelo razveselili tiste, ki bi sicer ostali brez njih.

Naš festival kulturno-umetnostne vzgoje se je iz leta v leto širil, bober je postajal vse bolj in bolj krepak, s tem pa tudi raznolik in zanimiv. Vsi, ki festival pripravljamo, smo se v zadnjih petih letih krepko nagarali. Prihod otrok na bobrovske prireditve pa je vedno v hipu poplačal vse napore. Zato Bobrom, ki letos praznujejo svoj prvi pomembni jubilej, peti rojstni dan, zaželimo: »Srečno! In še na mnoga leta!«

Uršula Cetinski, direktorica Slovenskega mladinskega gledališča


Vir: http://veza.sigledal.org/festival/bobri-1