Rudarski flamenko

Produkcija: May Mora, EN-KNAP
Režija: María del Mar Suárez La Chachi


Foto: Arhiv Center kulture Španski borci

Plesna Vesna / En–Knap.

Ruda – preprosta, suha, gola. Da nekaj tako neživega oživi ne le odnos čudenja spričo nesreče, temveč duha spoštljivosti spričo boja, filozofijo, če ne že duhovnost, je čudež. Rudarstvo – preprosto, suho, golo. Da nekaj tako industrijskega ne le vzbudi potrebo po svobodnem petju in plesu, temveč slog flamenka, je dodatni čudež. Zvezana v duhu, tako kot v življenju, kot način vztrajnosti in vztrajanja, skupnostna vez. Taranto – preprost, suh, gol. Kot slog flamenka ne potrebuje okrasja, saj surovost, ki jo nosita cante (pesem) in ples, vsebuje ves duh – in dramo. In od spoštljivosti do nespoštljivosti, taranto v duhu naključja – in humorja. Slučaj?

Taranto kot slog flamenka izvira iz rudarskega območja Almerije. Prvotno gre za primitivno, preprosto, suho petje brez kitare, ki se je rodilo iz potrebe po svobodnem petju. Upoštevajoč strukturo tradicionalnega tablaoja, avtorici raziskujeta kako lahko srečanje med plesom in cantejem (petjem) omogoči naključnemu ali gledalcu pravo preobrazbo. Iz tišine, brez instrumentacije, se začne pogovor med glasom in telesom - naključni mimoidoči ali gledalec sta vabljena, da sodelujeta. V odrskem jeziku uokvirjenem v nove dramaturgije se gledalec poglobi v raziskovanje telesa in presenečenje golega cante (zgolj petja). Vseskozi se pojavljajo do koreografije nespoštljive geste, humor in naključnost.

María Del Mar Suárez ’La Chachi’, igralka in plesalka z umetniškim nazivom ’La Chachi’ je iz obeh disciplin diplomirala v Málagi. Po specializaciji za flamenko v skupini "La Lupi", usposabljanju za fizično gledališče, novo dramaturgijo in sodobni ples je odkrila svojo pravo strast: združitev vsega naštetega.S svojim prvim solo delom "La gramática de los mamíferos" (Gramatika sesalcev) se je začela uveljavljati kot andaluzijska avantgardna ustvarjalka. To delo je bilo leta 2017 premierno uvrščeno v kataloge "Enrédate", "Danza a Escena" in "Redde Teatros Alternativos" z nacionalno turnejo. Predstava je bila nagrajena s tremi nagradami PADA 2017 za najboljšo predstavo, najboljšega izvajalca in najboljšo nesubvencionirano predstavo. Leta 2018 je prejela nagrado "Lorca de Teatro Andaluz" za najboljšo izvajalko sodobnega plesa ter nominacijo za najboljšo koreografijo in najboljšo predstavo.

Lola Dolores; pevka in igralka živi v Malagi. Strast do flamenka ji je predala prav njena družina, zato je že zelo mlada začela peti in se zanimati za to disciplino. Samouka v različnih glasbenih slogih, kot so soul, pop, R&B, rock. Igro je študirala na Escuela Superior de Arte Dramático de Málaga (ESAD) in od takrat sodelovala v različnih projektih raznolikih žanrov in slogov. V mnogih glasbenih skupinah sodeluje kot solistka, na javnih in zasebnih prireditvah na nacionalni in mednarodni ravni. Trenutno je del skupine "La Pharmaco Company", v kateri spremlja Luz Arcas v predstavi Toná, poleg tega pa je vključena v tri gledališke predstave v katerih je glavni motiv flamenko: La gramática de los mamíferos, Los inescalablesAlpes, buscando a Currito in nazadnje Taranto Aleatorio Maríe del Mar Suárez.

Zasedba

Glas: Lola Dolores
Luč: dr: Azael Ferrer
Kostumografija: Eva Hurtado
Svetovanje: Jana Pacheco
Grafično oblikovanje: Carmen Moreno

Nastopa: María del Mar Suárez La Chachi


Vir: http://veza.sigledal.org/uprizoritev/rudarski-flamenko