Performativna delavnica: Ko se zbudijo Nine nane in Aje tutaje

:
:
Delavnica bo potekala pod vodstvom kulturne antropologinje, etnologinje, sociologinje kulture, kantavtorice in glasbene publicistke Katarine Juvančič.

Kdaj:
petek, 4. in sobota, 5. maj 2012 / petek, 11. in sobota, 12. maj 2012
ure delavnice: ob petkih od 15.30-19.00, ob sobotah 13.00-19.00
sobota, 12. maj ob 19.00 – javni nastop udeležencev delavnice in predstavitev rezultatov dela
O delavnici:
Glasba nima le svoje estetske in funkcionalne razsežnosti, temveč sodi tudi med temeljne medije učlovečenja. Z glasbo in skozi njo se ljudje socializiramo in uglasimo sami s seboj in z drugimi. Uspavanke so univerzalno človeško ustvarjalno dejanje in nemalokrat predstavljajo prvo srečanje s človeško organiziranim zvokom. Vrsta znanstvenih raziskav potrjuje, da petje uspavank izrazito pozitivno vpliva na otrokov psihofizični razvoj ter spodbuja njegovo domišljijo, prav tako pa je namenjeno tudi odraslim bodisi kot pomoč pri umirjanju, terapijah, artikuliranju čustev, odnosa do sveta, ljudi ipd..
Komu je namenjena:
Delavnica Ko se zbudijo Nine nane in Aje tutaje je namenjena širokemu krogu zainteresiranih (staršem, bodočim staršem, dedkom, babicam, pedagogom, performerjem, pesnikom, pisateljem, glasbenikom, raziskovalcem - etnologom, antropologom, folkoristom, etnomuzikologom, slavistom, sociologom, psihologom), ki si želijo izvedeti kaj več o tem, kakšne uspavanke se pojejo in so se nekoč pele v Sloveniji in po svetu (tradicionalne uspavanke) ter so pripravljeni tudi sami peti oziroma deliti intimne izkušnje s petjem uspavank/pesmi za uspavanje.
Naše druženje bo tako namenjeno pregledu etnoloških, folklornih, literarnih značilnosti ljudskih uspavank (slovenskih in svetovnih), intimnih in družbenih, kontekstov, v katerih se pojavljajo, petju uspavank in napevom za petje, ki jih prenašamo iz roda v rod, ter izmenjavi izkušenj o uspavanju in petju za lahko noč.
Cilj delavnice je javni nastop slušateljev, na katerem bo vsak nastopil z uspavanko, ki jo bo sam napisal in odpel (glasbeniki lahko svojo uspavanko opremijo tudi z glasbeno spremljavo).
Delavnico vodi:
Glasbena antropologinja Katarina Juvančič, raziskovalka uspavank, avtorica številnih znanstvenih člankov in raziskav o uspavankah (objave: Slovenska akademija znanosti in umetnosti, Cambridge University Press, Glasbena akademija v Sarajevu), urednica zbornika strokovnih tekstov o uspavankah in uspavanju ter zgoščenke Al že spiš? ali kako uspavamo v Sloveniji. Katarina je vodila delavnice uspavank za otroke iz vrtca Jelka (Ljubljana), za starše z otroki (Ljubljana, Ptuj), za starejše (Univerza za tretje življenjsko obdobje) in za mladostnike s posebnimi potrebami (Kamnik).
Prijave:
Prijave s kontaktnimi podatki (ime priimek, elektronski naslov, telefonska številka) in krajšim motivacijskim pismom (kdo ste in kaj od delavnice pričakujete) sprejemamo najkasneje do ponedeljka, 30. aprila na naslov: trubarjevahisa1@gmail.com. Število prijavljenih je omejeno (kdor prej pride, prej melje).
Delavnica je brezplačna, pogoj za prijavo je redna udeležba posamezne delavnice in pripravljenost na javni nastop na koncu.