Mednarodna delavnica dramskega pisanja

:
:
Delavnica dramskega pisanja v sodelovanju s slovenskim, hrvaškim in srbskim ITI-jem in Sterijevim pozorjem.

TRI DAME PIŠEJO TRI DRAME

Od leta 2004, ko smo na Tednu slovenske drame prvič pričeli v okviru spremljevalnega programa z DELAVNICAMI DRAMSKEGA PISANJA, se je koncept delavnic spreminjal in razvijal v skladu z interesi zainteresiranih in našimi finančnimi zmožnostmi ter idejami. Vse od mednarodih s pomembnimi tujimi gosti, do bolj individualno zastavljenih z najvidnejšimi slovenskimi dramatiki kot mentorji.

Že leta 2004  smo DELAVNICE izpeljali v okviru mednarodnega sodelovanja z angleškim gledališčem Royal Court iz Londona in revijo Sodobnost in to obliko naslednje leto še nadaljevali. V letih, ki so sledila, se je mednarodnim delavnicam aktivno pridružil še British Council in PreGlej ter zavod Integrali, v zadnjih letih pa smo delavnice razširili še na področje psihodrame in odkrivanja kreativnih potencialov pisanja pod vodstvom režiserja Tomija Janežiča s prominentnimi mednarodnimi strokovnjaki s tega področja. Na delavnicah so v teh letih sodelovali tudi uveljavljeni srbski in hrvaški dramatiki in gledališki teoretiki ter seveda tudi mladi dramatiki. In prav ena izmed delavnic, ki se je začela na TSD, se je potem uspešno nadaljevala tudi v okviru festivala Sterijevo pozorje, kjer prav tako posvečajo posebno pozornost mladim dramatikom in njihovi promociji.

Tega sodelovanja sem se spomnila lani, ko smo se z dramaturginjama Tatjano Ažman in Petro Pogorevc vozile proti Novemu Sadu Sterijevemu pozorju nasproti. V njuni prijetni družbi se mi je tako sredi vojvodinske ravnice porodila ideja, da bi bilo tovrstno sodelovanje vredno na TSD nadaljevati, v sodelovanju s slovenskim (s katerim že nekaj let sodelujemo) in srbskim ITI centrom (ki ima svoje najaktivnejše člane prav na Sterijevem pozorju) kot tudi s hrvaškim ITI centrom, katere člane smo lani (prav tako kot srbske) gostili v Kranju na 41. Tednu slovenske drame.

Med festivalom se je ideja še razvijala in ugotovili smo, da bi bilo idealno, če bi na DELAVNICAH  v sodelovanju s srbskim in hrvaškim ITI centrom na TSD organizirali tripartitno Delavnico dramskega pisanja s tremi mladimi obetavnimi dramatiki oz. dramatičarkami iz omenjenih držav in mentorji, ki bi se začele na TSD v Kranju, nadaljevale v Zagrebu in zaključile v Novem Sadu z bralno uprizoritvijo treh dram, ki bi jih dramatiki oz. dramatičarke napisale pod mentorskim vodstvom mentorjev prav tako iz Slovenije, Hrvaške in Srbije. Ko sem narčrt skupaj s predstavnico slovenskega ITI-ja Tatjano Ažman razkrila članu srbskega ITI -ja Svetislavu Jovanovu in odgovornim na Sterijinem pozorju, so idejo z navdušenjem sprejeli. Prav tako sta idejo z vso pripravljenostjo sprejela tudi predstavnika hrvaškega ITI-ja Željka Turčinović in Jasen Boko in priprave so stekle.

Za slovenskega mentorja smo v Prešernovem gledališču predlagali dramatika, gledališkega in filmskega režiserja ter pisatelja Vinka Möderndorferja, ki je na kar nekaj delavnicah na TSD že sodeloval in se izkazal kot izvrsten in priljubljen mentor. Prav tako se nam je zdelo smiselno, da mentorstvo na hrvaškem prevzame dramaturg, dramatik, pisatelj in eden  najaktivnejših članov hrvaškega ITI centra ter predsednik Mednarodnega foruma dramatikov ITI UNESCO Jasen Boko, ki je bil zadnji dve leti tudi član žirije za Šeligovo nagrado na TSD in je imel tako priložnost od blizu spoznati ustroj našega festivala. Iz srbskega ITI centra so predlagali za mentorja dramaturga in izrednega profesorja na  Fakulteti dramskih umetnosti Boška Milina.

In kdo so tri mlade dame, ki bodo na delavnicah napisale nove drame? Simona Hamer, Sanja Ivić, Lana Šarić so nadarjene in obetavne mlade dramatičarke, ki jim bomo na delavnicah omogočili soočenje njihovih pristopov k dramski »materiji« kot tudi soočenje s tremi različnimi mentorji. Predvsem pa poglobljeno in individualno delo.

Že leta 2007 se je pojavil »trend« po bolj individualno zastavljeni obliki sodelovanja mladih dramatikov z mentorji, za razliko od začetka leta 2004, ki je bil koncipiran bolj kolektivno. DELAVNICO DRAMSKEGA PISANJA smo zato leta 2007 oblikovali v želji, da bi povezali generacijo mladih dramatikov z generacijo mladih režiserjev in igralcev in s tem vzpodbudili zanimanje za mlado dramatiko tudi na nivoju generacije. In prav na tej je sodelovala tudi dramaturginja in dramatičarka Simona Hamer, ki je pod mentorstvom Sunčice Milosavljević in v sodelovanju z režiserjem Juretom Novakom začela z razvijanjem in pisanjem »mini drame«, ki se je pozneje razvila v njen prvi dramski tekst z naslovom Taubeka.

Mednarodna DELAVNICA bo na letošnjem TSD velika priložnost za tri mlade in obetavne dramatičarke, hkrati pa tudi priložnost za povezovanje in izmenjavo izkušenj s hrvaško in srbsko dramatiko in festivali. Seveda pa tudi priložnost za promocijo slovenske dramatike. Zato želim vsem sodelujočim na letošnjih  delavnicah veliko uspešnega dela, kreativnega zanosa in prijetnega druženja.

Marinka Poštrak,
vodja umetniškega oddelka in koordinatorka delavnic dramskega pisanja

Programska knjižica 42. Tedna slovenske drame, 27. 3. 2012
Tri dame pišejo tri drame